Traumás agykárosodást követő autoregulációs zavar és vér-agy gát károsodás mechanizmusai  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
123798
típus FK
Vezető kutató Tóth Péter József
magyar cím Traumás agykárosodást követő autoregulációs zavar és vér-agy gát károsodás mechanizmusai
Angol cím Traumatic brain injury-induced autoregulatory dysfunction and disruption of the blood-brain barrier
magyar kulcsszavak agyi autoreguláció, myogén válasz, vér-agy gát, oxidatív stressz
angol kulcsszavak cerebral autoregulation, myogenic response, blood-brain barrier, oxidative stress
megadott besorolás
Kardiovaszkuláris rendszer (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Szív- és véredényrendszer
zsűri Idegtudományok
Kutatóhely Klinikai Központ-Szentágothai János Kutató Központ (Pécsi Tudományegyetem)
résztvevők Büki András
Czeiter Endre
Czigler András
Horváth Péter Zsolt
Koller Ákos
Szarka Nikolett
Tóth Luca
projekt kezdete 2017-09-01
projekt vége 2022-08-31
aktuális összeg (MFt) 37.976
FTE (kutatóév egyenérték) 16.00
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A traumás agykárosodás (TBI) a magas halálozásnak és a túlélőkben visszamaradó rokkantságnak köszönhetően világszerte vezető egészségügyi probléma. A TBI, bekövetkezésekor, kaszkádszerű folyamatokat indít el, amelyek agyi ödéma és emelkedett koponyaűri nyomás kialakulásán keresztül másodlagos agyi séruléshez vezetnek. Mindebben vaszkuláris tényezők, úgy mint az agyi véráramlás autoregulációjának károsodása valamint a vér-agy gát zavara központi szerepet játszanak. Azonban, mivel ezek a vaszkuláris mechanizmusok nem ismertek, nem áll rendelkezésre a TBI-vel összefüggő másodlagos agyi károsodás hatékony prevenciójára és gyógyítására alkalmas klinikai eljárás. Irodalmi adatok és saját előzetes eredményeink szerint a TBI cerebrovaszkuláris mitokondriális oxidatív stresszhez vezet, ami a) karosítja az agyi erek autoregulácios működését, b) amelyet redox-szenzitív dilatátor (TRPV4-BKCa) és konstriktor (TRPC6-20HETE) mechanizmusok modulálhatnak; valamint c) a vér-agy gát zavarához hozzájáruló proteolítikus mechanizmusokat aktivál a mikrovaszkuláris érfalban és a neurovaszkuláris egység celluláris károsodásához vezet. Ezek alapján célul tűztük ki, hogy tisztázzuk 1) a mitokondriális oxidatív stressz valamint redox-érzékeny vaszkuláris mechanizmusok szerepét a TBI-t követő autoregulációs zavar kialakulásában; valamint 2) a TBI-hez kapcsolódó vér-agy gát zavar pontos mikrovaszkuláris mechanizmusait. Ezen kutatások megalapozzák a TBI-indukálta cerebrovaszkuláris diszfunkció másodlagos agykárosodásért felelős mechanizmusainak megértését, elősegítve annak prevencióját és kezelését.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A traumás agykárosodás (TBI) károsítja az agyi véráramlás (CBF) autoregulációját és a vér-agy gát (BBB) működését. Noha ezen eltérések agyi ödémán és intrakraniális hypertónián keresztül másodlagos agyi károsodáshoz vezetnek, a TBI-indukálta vaszkuláris pathomechanizmusok nem ismertek. Irodalmi adatok szerint a TBI-indukálta mitokondriális oxidatív stressz hozzájárul az ödéma képződéséhez és az intrakraniális hypertóniához. Előzetes adataink szerint a mitochondriális oxidatív stressz csökkentése TBI után vissza állítja agyi erek autoregulációs funkciójat, ami redox-érzékeny dilatátor (TRPV4-BKCa) és konstriktor (TRPC6-20HETE) vaszkuláris útvonalak farmakológiai befolyásolásával modulálható. Emellett azt találtuk, hogy az oxidatív stressz a mikrovaszkuláris érfalban proteolítikus mátrix metalloproteinázokat (MMP) aktivál és a neurovaszkuláris egységben celluláris károsodást okoz. Ezen megfigyelések alapján feltesszük, hogy a TBI-indukálta mitokondriális oxidatív stressz 1) dilatátor cerebrovaszkuláris útvonalak aktiválásán és konstriktor utak gátlásán keresztül károsítja az agyi autoregulációt; valamint 2) a cerebromikrovaszkuláris MMP rendszer aktiválásán és a BBB celluláris komponenseinek pusztulásán keresztül vér-agy gát zavarhoz vezet. Feltevéseink tesztelésére in vivo CBF mérést és mágneses magrezonanciás vizsgálatokat fogunk ötvözni ex vivo izolált ér kísérletekkel valamint in vitro esszékkel a mitokondriális oxidatív stressz farmakológiai valamint genetikai csökkentése után a TBI állat modelljeiben. Ezen pathomechanizmusok tisztázása új therápiás célpontokat fog azonosítani, amelyek a TBI-okozta másodlagos agyi károsodás prevenciójának támpontjai lehetnek.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A traumás agykárosodás (TBI) az egyik leggyakoribb idegrendszeri rendellenesség: az Egyesült Államokban 1,7 millió, Európában kb. 2,5 millió ember szenved TBI-t évente. A magas mortalításon (35-40%) tűlmenően a túlélők jelentős rokkantsággal élnek (az USA-ban ~5,3 millió, az Európai Unióban ~7,7 millió ember), ami további súlyos megterhelést jelent mind az egészségügyi rendszerek, mind ezen betegek és családjaik számára. Mindezek ellenére a koponya traumát követő agyi károsodás mechanizmusai nem ismertek, megakadályozva hatékony, a klinikumban hasznosítható protektív kezelési eljárások kialakítását. Jelen kutatási tervünkben a TBI-vel összefüggő funkcionális és struktúrális cerebrovaszkuláris károsodás egy új koncepcióját fogjuk tesztelni. Elsőkként kapcsoljuk mechanisztikusan a TBI-indukálta mitokondriális oxidatív stresszt 1) agyi erek redox-szenzitív mechanizmusok (dilatátor TRPV4-BKCa és konstriktor TRPC6-20HETE útvonalak) okozta autoregulációs károsodásához, valamint 2) mátrix metalloproteináz-aktiváció és celluláris károsodás által mediált vér-agy gát zavarhoz. Kutatási megközelítésünkben in vivo agyi autoregulációs mérések (laser speckle áramlás mérés), mágneses magrezonanciás vizsgálatok (vér-agy gát zavar, ödéma), ex vivo izolált ér myográfos kísérletek és in vitro esszék kombinációját fogjuk alkalmazni, feltárva ezzel a pathológiai folyamat morfológiai, kórélettani és celluláris jellemzőit. Továbbá, a vaszkuláris biológia és az idegtudomány határterületének kutatásával a jelen program megfelelő alapot fog szolgáltatni kollaboratív munka kialakítására az említett tudományterületekkel foglalkozó alapkutatók és klinikusok között. A jelen terv kutatási eredményei alapvető információval fognak szolgálni a TBI-t követő, esetleg reverzibilis cerebrovaszkuláris diszfunkció mechanizmusairól, valamint specifikus támadáspontokat fognak nyújtani a másodlagos agyi károsodást megelőző és gyógyító therápiás eszközök kifejlesztéséhez.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A baleset következtében bekövetkező agykárosodás (traumás agykárosodás) a társadalom fiatal és idős rétegeiben egyaránt vezető halálozási ok. Ezen felül a túlélőkben is súlyos maradandó károsodásokhoz vezet. Ezért, gyógyítása és a baleset bekövetkezése után kialakuló kóros agyi folyamatok megelőzése elsőrendű népegeszségügyi feladat. A közelmúlt kutatási eredményei világítottak rá, hogy a traumás agykárosodás következtében kialakuló agyduzzadás valamint koponyaűri nyomásfokozódás kialakulásában az agyi vérkeringés szabályozásának zavara, valamint az agyi hajszálerek áteresztőképességének a zavara (ún. vér-agy gát zavar) központi szerepet játszik. Ennek ellenére, ezen kóros érfali működések nem ismertek. Jelen kutatási pályázat célja, hogy az említett, traumás agykárosodást követően kialakuló kóros ér eredetű mechanizmusokat feltárja, a pontos kialakulási folyamatok megismerésén keresztül eddig nem ismert támadáspontokat azonosítson, amelyek a baleseti agykárosodás gyogyítását, a túlélési esélyek növelését és a maradandó agyi károsodások csökkenését eredményezhetik.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Traumatic brain injury (TBI) is a major health problem worldwide with high mortality and significant remaining disabilities in the survivors. TBI initiates a cascade of pathological processes leading to secondary injury of cerebral tissue due to formation of cerebral edema and the development of intracranial hypertension, in which impaired autoregulation of cerebral blood flow (CBF) and the disruption of the blood-brain barrier (BBB) play a central role. Despite the advances the vascular mechanisms leading to cerebrovascular dysfunction following TBI are not known preventing to apply effective clinical measures to prevent/treat TBI-related secondary injury of cerebral tissue. Recent studies showed that TBI induces mitochondrial oxidative stress in cerebral vessels, and our preliminary results suggest that mitochondria-derived reactive oxygen species a) impair autoregulatory function of cerebral vessels, b) which is modulated by redox-sensitive dilator (TRPV4-BKCa) and constrictor (TRPC6-20HETE) vascular mechanisms and c) it activates proteolytic mechanisms of the vascular wall and causes cellular damage in the neurovascular unit, both of which contribute to BBB disruption. Thus, we aim: 1) to identify the role of mitochondrial oxidative stress and redox-activated vascular mechanisms in autoregulatory dysfunction following TBI; and 2) to elucidate the microvascular mechanisms of TBI-related BBB disruption. These studies will advance our knowledge regarding the nature of TBI-induced cerebrovascular dysfunction and the results obtained can be translated to the prevention and treatment of TBI-induced secondary brain damage.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Traumatic brain injury (TBI) impairs autoregulation of cerebral blood flow (CBF) and disrupts the blood-brain barrier (BBB), causing secondary brain injury via the development of cerebral edema and intracranial hypertension. Despite of these findings the specific vascular pathomechanisms are not known. Studies showed that TBI-induced mitochondrial oxidative stress contributes to formation of cerebral edema and intracranial hypertension. Our preliminary studies suggest that scavenging mitochondrial oxidative stress restores autoregulatory function of cerebral vessels, which is modulated by redox-sensitive vascular dilator (TRPV4-BKCa) and constrictor (TRPC6-20HETE) pathways; and oxidative stress activates matrix metalloproteinases (MMPs) in the microvascular wall and leads to cellular damage within the neurovascular unit. Based on these observations we hypothesize that after TBI mitochondrial oxidative stress 1) impairs autoregulation of CBF via redox activation of dilator and inhibition of constrictor signaling pathways in cerebral vessels; and 2) it leads to BBB disruption via activation of the cerebromicrovascular MMP-system and damage of oxidative stress-sensitive cellular components of the BBB. To test these hypothesis we will apply the combination of in vivo CBF measurements and magnetic resonance imaging studies with ex vivo isolated vessel studies and in vitro assays in mouse models of TBI after genetic and pharmacological attenuation of mitochondrial oxidative stress. Elucidating these pathomechanisms will provide therapeutic targets to prevent/treat the development of cerebral edema, intracranial hypertension and brain tissue injury in patients with TBI.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Traumatic brain injury (TBI) is one of the most frequent neurological disorder: 1.7 million people suffer TBI in the United States each year and around 2.5 million people in Europe. In addition to high mortality (35-40%) survivors are left with significant disabilities imparting an even larger burden to the health care systems and to the families of these victims: ~5.3 million people live with TBI-related disabilities in the US and 7.7 million in the EU. Despite advances, the mechanisms contributing to the development of cerebral tissue injury after head trauma are not well understood, preventing to apply effective clinical measures for protection and treatment. Conceptually, in the present application we propose a novel concept of both functional and structural cerebrovascular damage in TBI. We link mechanistically TBI-induced mitochondrial oxidative stress 1) to the impairment of myogenic autoregulatory mechanisms of cerebral vessels via the modulation of the redox sensitive TRPV4-BKCa and TRPC6-20HETE pathways, and 2) propose that TBI-related BBB disruption is due to the mitochondrial oxidative stress-activated vascular matrix metalloproteinase system as well as cellular damage within the neurovascular unit. Technically, combined assessment of in vivo autoregulation of CBF (laser speckle flowmetry), ex vivo resistance artery function (pressure myography), small animal magnetic resonance imaging for BBB disruption and edema formation and in vitro assays is an innovative approach characterizing the pathological processes at morphological, pathophysiological and cellular levels. Furthermore, being at the border of vascular biology and neurosciences gives the present proposal an interdisciplinary feature providing a basis for collaborative work between vascular biologists, neuroscientist and clinicians. Because of the aforementioned the proposed research will contribute to our base of knowledge on potentially reversible mechanisms of cerebrovascular dysfunction after TBI and it will provide novel targets for specific therapeutic tools to prevent the development of secondary brain damage.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Traumatic brain injury (TBI) is a leading cause of death in our societies worldwide. In addition to its high mortality it leads to remaining disabilities in the survivors. Therefore, treatment and prevention of TBI-related pathological processes in the central nervous system have outmost epidemiological importance. Recent studies revealed that dysregulation of cerebral blood flow and injury and consequent increased permeability of cerebral microvessels (ie. blood-brain barrier disruption) play a pivotal role in the life threatening sequel of TBI: the formation of cerebral edema and intracranial hypertension. Despite these advances, the underlying vascular mechanisms are not known. The aim of the present proposal is to elucidate these TBI-induced pathological vascular mechanisms, in order to identify novel therapeutic targets for prevention and treatment of patients, to decrease TBI-related mortality and remaining disabilities in the survivors.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Tisztáztuk, hogy traumás agykárosodás (TBI) után agyi erek myogén, nyomás-indukálta válasza gyengül. Ennek hátterében a TBI-indukálta fokozott vasculáris mitokondriális hidrogen-peroxid termelődés áll. A H2O2 agyi erek tranziens receptor potenciál vanilloid (TRPV) 4 csatornáin keresztül aktiválja az érfali símaizom cálcium-aktiválta kálium csatornáit, amik a sejtek hyperpolarizálásán keresztül az erek renyhébb tónusához vezetnek, ami az agyi autoreguláció gyengeségéhez vezet. Tisztáztuk, hogy enyhe koponya trauma súlyosabb vér-agy gát zavart, corticális és hippocampalis neuroinflammaciót, valamint kognitív deficitet okoz hypertónia együttes jelenléte esetén. Szintén kimutattuk, hogy ez feltehetően a hypertónia és enyhe koponya trauma együttes hatására kialakuló perzisztens cerebrovaszkuláris mitokondriális oxidatív stressznek köszönhető, amiben a NOX4 NADPH oxidáz alegység központi szerepet játszik. Ez a mechanizmus fontos szerepet játszhat az előbb említett vér-agy gát zavar kialakulásában, de más vasoregulációs diszfunkcióban is (neurovaszkuláris szétkapcsolás). Kimutattuk, hogy fenti BBB károsodás végső mediáló mechanizmusa a cyclophilinA-MMP9 útvonal fokozott aktivítása, ami cyclospirin kezeléssel preventálható, a BBB károsodás kivédhető. Kimutattuk, hogy enyhe koponyás agykárosodást követően idősekben nem alakul ki több mikrovérzés, a látott fokozott kognitiv zavar és járás-egyensúly ("gait") zavar hátterében más neurovaszkuláris eltérések állhatnak.
kutatási eredmények (angolul)
We clarified that after traumatic brain injury (TBI), the myogenic, pressure-induced response of cerebral vessels is weakened. This is due to TBI-induced increased vascular mitochondrial hydrogen peroxide production. H2O2 activates the calcium-activated potassium channels of the vascular smooth muscle cells (VSMC) via transient receptor potenital vanilloid (TRPV)4 channels, which lead to a weaker tone of cerebral blood vessels through the hyperpolarization of VSMCs, which then leads impaired cerebral autoregulation. We demonstrated that mild brain trauma causes persistent blood-brain barrier (BBB) disruption, cortical and hippocampal neuroinflammation, and cognitive deficits in the presence of hypertension. We showed that this is due to persistent cerebrovascular mitochondrial oxidative stress caused by hypertension and mild TBIma, in which the NOX4 NADPH oxidase subunit plays a central role. This mechanism can play an important role in the development of the aforementioned blood-brain barrier disruption. We have shown that the final mediating mechanism of the above mentioned BBB disruption is the increased activation of the cyclophilinA-MMP9 pathway, which can be restored y treatment with cyclospirin, and BBB damage can be prevented. We showed, based on our preclinical findings, that following mild TBI aging does not increases the number of cerebral microbleeds, the observed increased cognitive decline and gait dysfunction is. probably due to other vascular factors.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=123798
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Czigler Andras, Toth Luca, Szarka Nikolett, Berta Gergely, Amrein Krisztina, Czeiter Endre, Lendvai-Emmert Dominika, Bodó Kornélia, Tarantini Stefano, Koller Akos, Ungvari Zoltan, Buki Andras, Toth Peter: Hypertension exacerbates cerebrovascular oxidative stress induced by mild traumatic brain injury : protective effects of the mitochondria-targeted antioxidative peptide SS-31, JOURNAL OF NEUROTRAUMA, 2019
Fulop GA, Ramirez-Perez FI, Kiss T, Tarantini S, Valcarcel Ares MN, Toth P, Yabluchanskiy A, Conley SM, Ballabh P, Martinez-Lemus LA, Ungvari Z, Csiszar A: IGF-1 deficiency Promotes Pathological Remodeling of Cerebral Arteries, JOURNALS OF GERONTOLOGY SERIES A-BIOLOGICAL SCIENCES AND MEDICAL SCIENCES 74: (4) pp. 446-454., 2019
Fulop Gabor, Tarantini Stefano, Yabluchanskiy Andriy, Molnar Andrea, Prodan Calin, Kiss Tamas, Csipo Tamas, Lipecz Agnes, Balasubramanian Priya, Farkas Eszter, Toth Peter, Sorond Farzaneh, Csiszar Anna, Ungvari Zoltan I: Role of age-related alterations of the cerebral venous circulation in the pathogenesis of vascular cognitive impairment., AMERICAN JOURNAL OF PHYSIOLOGY: HEART AND CIRCULATORY PHYSIOLOGY 316: (5) pp. H1124-H1140., 2019
Szarka Nikolett, Toth Luca, Czigler Andras, Kellermayer Zoltan, Ungvari Zoltan, Amrein Krisztina, Czeiter Endre, Bali K. Zsolt, Tadepalli A. Sai, Wahr Matyas, Hernadi Istvan, Koller Akos, Buki Andras, Toth Peter: Single Mild Traumatic Brain Injury Induces Persistent Disruption of the Blood-Brain Barrier, Neuroinflammation and Cognitive Decline in Hypertensive Rats, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 20: (13) 3223, 2019
Tarantini Stefano, Valcarcel-Ares Marta Noa, Toth Peter, Yabluchanskiy Andriy, Tucsek Zsuzsanna, Kiss Tamas, Hertelendy Peter, Kinter Michael, Ballabh Praveen, Süle Zoltán, Farkas Eszter, Baur Joseph A, Sinclair David A, Csiszar Anna, Ungvari Zoltan: Nicotinamide mononucleotide (NMN) supplementation rescues cerebromicrovascular endothelial function and neurovascular coupling responses and improves cognitive function in aged mice, REDOX BIOLOGY 24: 101192, 2019
Toth Luca, Czigler Andras, Horvath Peter, Kornyei Balint, Szarka Nikolett, Schwarcz Attila, Ungvari Zoltan, Buki Andras, Toth Peter: Traumatic brain injury-induced cerebral microbleeds in the elderly, GEROSCIENCE: OFFICIAL JOURNAL OF THE AMERICAN AGING ASSOCIATION (AGE) 2020: DOI: 10.1007/s11357-020-00280-3, 2021
Szarka Nikolett, Szellar Dora, Kiss Szabolcs, Farkas Nelli, Szakacs Zsolt, Czigler Andras, Ungvari Zoltan, Hegyi Peter, Buki Andras, Toth Peter: The effect of growth hormone on neuropsychological outcomes and quality of life of patients with traumatic brain injury: a systematic review, JOURNAL OF NEUROTRAUMA 38: (11) pp. 1467-1483., 2021
Szenasi Annamaria, Amrein Krisztina, Czeiter Endre, Szarka Nikolett, Toth Peter, Koller Akos: Molecular Pathomechanisms of Impaired Flow-Induced Constriction of Cerebral Arteries Following Traumatic Brain Injury: A Potential Impact on Cerebral Autoregulation, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 22: (12) 6624, 2021
Toth Luca, Czigler Andras, Horvath Peter, Szarka Nikolett, Kornyei Balint, Toth Arnold, Schwarcz Attila, Ungvari Zoltan I, Buki Andras, Toth Peter J: The effect of mild traumatic brain injury on cerebral microbleeds in aging, FRONTIERS IN AGING NEUROSCIENCE, 2021
Ungvari Zoltan, Toth Peter, Tarantini Stefano, Prodan Calin I, Sorond Farzaneh, Merkely Bela, Csiszar Anna: Hypertension-induced cognitive impairment : from pathophysiology to public health, NATURE REVIEWS NEPHROLOGY In press: Published online: 14 June 2021, 2021
Czigler Andras, Toth Luca, Szarka Nikolett, Szilágyi Krisztina, Kellermayer Zoltan, Harci Alexandra, Vecsernyes Monika, Ungvari Zoltan, Szolics Alex, Koller Akos, Buki Andras, Toth Peter: Prostaglandin E2, a postulated mediator of neurovascular coupling, at low concentrations dilates whereas at higher concentrations constricts human cerebral parenchymal arterioles, PROSTAGLANDINS & OTHER LIPID MEDIATORS 146: 106389, 2020
Nyúl-Tóth Ádám, Tarantini Stefano, Kiss Tamas, Toth Peter, Galvan Veronica, Tarantini Amber, Yabluchanskiy Andriy, Csiszar Anna, Ungvari Zoltan: Increases in hypertension-induced cerebral microhemorrhages exacerbate gait dysfunction in a mouse model of Alzheimer's disease, GEROSCIENCE: OFFICIAL JOURNAL OF THE AMERICAN AGING ASSOCIATION (AGE) 42: pp. 1685-1698., 2020
Pénzes Máté, Túrós Demeter, Máthé Domokos, Krisztián Szigeti, Nikolett Hegedűs, Ágnes Rauscher Anna, Tóth Péter, Ivic Ivan, Padmanabhan Parasuraman, Pál Gabriella, Dobolyi Árpád, Gyimesi Máté, Málnási-Csizmadia András: Direct myosin-2 inhibition enhances cerebral perfusion resulting in functional improvement after ischemic stroke, THERANOSTICS 10: (12) pp. 5341-5356., 2020
Toth Luca, Czigler Andras, Szarka Nikolett, Toth Peter: The role of transient receptor potential channels in cerebral myogenic autoregulation in hypertension and aging, AMERICAN JOURNAL OF PHYSIOLOGY: HEART AND CIRCULATORY PHYSIOLOGY 319: (1) pp. H159-H161., 2020
Czigler Andras, Toth Luca, Szarka Nikolett, Berta Gergely, Amrein Krisztina, Czeiter Endre, Lendvai-Emmert Dominika, Bodó Kornélia, Tarantini Stefano, Koller Akos, Ungvari Zoltan, Buki Andras, Toth Peter: Hypertension exacerbates cerebrovascular oxidative stress induced by mild traumatic brain injury : protective effects of the mitochondria-targeted antioxidative peptide SS-31, JOURNAL OF NEUROTRAUMA 36: (23) pp. 3309-3315., 2019
Szarka Nikolett, Toth Luca, Czigler Andras, Kellermayer Zoltan, Ungvari Zoltan, Amrein Krisztina, Czeiter Endre, Bali K. Zsolt, Tadepalli A. Sai, Wahr Matyas, Hernadi Istvan, Koller Akos, Buki Andras, Toth Peter: Single Mild Traumatic Brain Injury Induces Persistent Disruption of the Blood-Brain Barrier, Neuroinflammation and Cognitive Decline in Hypertensive Rats, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 20: (13) 3223, 2019
Szarka N, Pabbidi MR, Amrein K, Czeiter E, Berta G, Pohoczky K, Helyes Z, Ungvari Z, Koller A, Buki A, Toth P: Traumatic brain injury impairs myogenic constriction of cerebral arteries: role of mitochondria-derived H2O2 and TRPV4-dependent activation of BKCa channels, JOURNAL OF NEUROTRAUMA 35: (7) pp. 930-939., 2018
Szarka N, Amrein K, Horvath P, Ivic I, Czeiter E, Buki A, Koller A, Toth P: HYPERTENSION-INDUCED ENHANCED MYOGENIC CONSTRICTION OF CEREBRAL ARTERIES IS PRESERVED AFTER TRAUMATIC BRAIN INJURY., JOURNAL OF NEUROTRAUMA 34: (14) pp. 2315-2319., 2017
Toth P, Tarantini S, Csiszar A, Ungvari ZI: Functional vascular contributions to cognitive impairment and dementia: mechanisms and consequences of cerebral autoregulatory dysfunction, endothelial impairment, and neurovascular uncoupling in aging, AMERICAN JOURNAL OF PHYSIOLOGY: HEART AND CIRCULATORY PHYSIOLOGY 312: (1) pp. H1-H20., 2017
1. Szarka N, Pabbidy MR, Amrein K, Czeiter E, Berta G, Pohoczky K, Helyes Z, Ungvari Z, Koller A, Buki A, Toth P.: Traumatic brain injury impairs myogenic constriction of cerebral arteries: role of mitochondria-derived H2O2 and TRPV4-dependent activation of BKCa channels., J Neurotrauma. 2018 Jan 12. doi: 10.1089/neu.2017.5056., 2018
Toth P, Tarantini S, Rutkai I, Ungvari ZI: Assessment of endothelial function in leptomeningeal arterioles derived from patients with Alzheimer's disease and vascular cognitive impairment., Am J Physiol Heart Circ Physiol. 2018 Jun 22. doi: 10.1152/ajpheart.00367.2018., 2018
Fulop GA, Ramirez-Perez FI, Kiss T, Tarantini S, Valcarcel Ares MN, Toth P, Yabluchanskiy A, Conley SM, Ballabh P, Martinez-Lemus LA, Ungvari Z, Csiszar A.: IGF-1 deficiency Promotes Pathological Remodeling of Cerebral Arteries: A Potential Mechanism Contributing to the Pathogenesis of Intracerebral Hemorrhages in Aging., J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2018 Jun 21. doi: 10.1093/gerona/gly144., 2018





 

Projekt eseményei

 
2023-05-25 13:53:33
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: Idegsebészeti Klinika (Pécsi Tudományegyetem), Új kutatóhely: Klinikai Központ-Szentágothai János Kutató Központ (Pécsi Tudományegyetem).
2018-06-01 12:57:41
Résztvevők változása




vissza »