Jobboldali radikalizmus és konzervativizmus között. Horthy Miklós, 1919–1931.  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
128500
típus PD
Vezető kutató Turbucz Dávid
magyar cím Jobboldali radikalizmus és konzervativizmus között. Horthy Miklós, 1919–1931.
Angol cím Between right-wing radicalism and conservatism. Miklós Horthy, 1919-1931.
magyar kulcsszavak Horthy Miklós, életrajz, jobboldali radikalizmus, konzervativizmus, politikatörténet, kormányzó
angol kulcsszavak Miklós Horthy, biography, right-wing radicalism, conservatism, political history, Regent
megadott besorolás
Történettudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Politikatörténet
zsűri Történelem
Kutatóhely Történettudományi Intézet (HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont)
projekt kezdete 2018-10-01
projekt vége 2021-09-30
aktuális összeg (MFt) 15.807
FTE (kutatóév egyenérték) 2.10
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Történészként eddig elsősorban Horthy Miklós megítélésének történetével foglalkoztam. 2015 őszén kezdtem meg a Horthy Miklós életével kapcsolatos szisztematikus kutatást. A távlati célom a Horthy Miklós életrajzi nagymonográfia megírása. A magyar történettudomány nagy mulasztása ugyanis, hogy még nem született meg magyar történész tollából ez a könyv. Ennek az életrajznak a megszületése megszüntetné az említett historiográfiai hiányosságot. A posztdoktori pályázatom célja, hogy megvalósítsam ennek a szisztematikus kutatásnak az egyik szakaszát, az 1919 és 1931 közötti időszak kutatását. A kutatás kiindulópontja az, hogy Horthy Miklós 1919-ben a jobboldali radikálizmus szimbolikus vezéreként jelent meg a hazai politika „színpadán”, majd idővel eltávolodott tőlük. A konzervatív konszolidációs politika támogatójává vált. Végül a gazdasági világválság idején részben visszatalált a jobboldali radikalizmushoz, személy szerint Gömbös Gyulához. A posztdoktori projekt három éve jelentős hozzájárulás lenne az életrajzi nagymonográfia elkészítéséhez, amelyet reményeim szerint megjelenését követően a magyar történettudomány képviselői, az egyetemi hallgatók és a magyar történelem iránt érdeklődők is használnak majd.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Kutatásom célja, hogy részletesen feltárja, elemezze és bemutassa Horthy Miklós 1919 és 1931 közötti politikai szerepét tevékenységét. A kutatás központi kérdése a jobboldali radikálisokhoz és a konzervatívokhoz fűződő viszonyának változásaihoz kapcsolódik. Horthy Miklós 1919-ben a jobboldali radikálisok szimbolikus vezéreként jelent meg a magyar politika „színpadán”, majd idővel eltávolodott tőlük. A konszolidációra törekvő konzervatív politikusok támogatójává vált. Míg, végül, a gazdasági világválság idején részben visszatalált a jobboldali radikális gyökereihez, személy szerint Gömbös Gyulához. Szisztematikus kutatásom során a Horthy Miklós és a jobboldali radikalizmus, illetve a konzervativizmus közötti viszonyrendszert szeretném feltárni. Ennek eredményeként foglalkoznék Horthy Miklós politikai rendszeren belül változó szerepével, államfői szerepfelfogásának, önképének módosulásával és a kapcsolati hálójának változásával.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A tervezett kutatásom jelentősége az, hogy szisztematikus keretek között feltárnám Horthy Miklós életének 1919 és 1931 közötti időszakát. Feldolgoznám a szakirodalmat és elemezném a releváns kiadott és kiadatlan forrásokat. Munkám során törekednék a historiográfiai hiányosságok pótlására. Ezek közül a legfontosabbnak az tekinthető, hogy nem született még meg magyar történész tollából egy életrajzi nagymonográfia Horthy Miklósról. Posztdoktori pályázatomban nem teszek arra vonatkozó vállalást, hogy ezt az életrajzot elkészítem, de arra igen, hogy a szükséges kutatás egyik szakaszát elvégezném és a kézirat egy részét elkészíteném. Célom, hogy Horthy Miklós fővezéri és államfői tevékenységét pontosan és kiegyensúlyozottan elemezzem, dolgozzam fel. 2007 óta Horthy Miklós személyével foglalkozom. Eddig elsősorban a megítélésének történetével foglalkoztam. Számos publikációm, ideértve egy monográfiát, jelent meg a kutatásom eredményeképpen. A Horthy Miklóssal kapcsolatos magyar nyelvű és külföldi szakirodalmat ismerem, így megalapozott kutatást tudok végezni Horthy Miklós életével kapcsolatban. Horthy Miklós ellentmondásos megítélésű történelmi személyiség, jelenleg is közéleti viták tárgyát alkotja a politikai tevékenysége. Ez is egy oka annak, hogy fontos lenne egy modern életrajznak a megszületése. Így nemcsak a magyar történészek, hanem a 20. századi magyar történelem iránt érdeklődők számára is alapvető jelentőségű könyv lenne ez a Horthy-életrajz. Úgy gondolom, hogy kutatásom társadalmi hasznosíthatósága nehezen kérdőjelezhető meg. Kutatói tevékenységem célközönségét egyfelől tehát azok alkotják, akik érdeklődnek a 20. századi magyar történelem iránt. Másfelől magától értetődően arra is törekszem, hogy alakítsam a tudományos diskurzust.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Horthy Miklós a 20. századi magyar történelem egyik ellentmondásos megítélésű személyisége. Életéről, ezen belül a haditengerészeti pályafutásáról és a politikai tevékenységéről számos publikáció jelent meg eddig. Azonban magyar történész által írt életrajzi nagymonográfia mindeddig nem született meg. Ez a magyar történettudomány jelentős mulasztásának tekinthető. Célom az, hogy szakmai pályafutásom következő szakaszában megírjam ezt az életrajzot. Pályázatom pozitív elbírálása esetén az 1919 és 1931 közötti időszakkal foglalkoznék, tehát a Horthy-korszak első felével, amely egy fontos szakasza Horthy Miklós államfői működésének. Posztdoktori kutatásom során szisztematikus módon feldolgoznám a megnevezett időszakkal kapcsolatos szakirodalmat és a releváns (kiadott és kiadatlan) forrásokat. Célom Horthy Miklós politikai szerepének összetett és kiegyensúlyozott feldolgozása, elemzése. Ez valószínűleg nem szüntetné meg a személyével kapcsolatos jelenleg is létező közéleti, politikai vitákat, de támpontokat nyújtana azok számára, akik Horthy Miklós történelmi szerepét összetetten és kiegyensúlyozottan szeretnék tanulmányozni.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

As a historian I have dealt primarily with the history of the reception of Miklós Horthy so far. In the autumn 2015 I started the systematic research on the life of Miklós Horthy. My long-term aim is to write a comprehensive biography of Miklós Horthy. It is a significant deficiency of the Hungarian historiography that no Hungarian historian has published this book yet. The publication of this biography would eliminate the mentioned deficiency of historiography. The aim of my postdoctoral application is to carry out one phase of this systematic research, to conduct the research on the period between 1919 and 1931. The starting point of the research is that Miklós Horthy appeared on the Hungarian political “stage” as a symbolic leader of right-wing radicalism in 1919, but later distanced himself from them. He became a supporter of the conservative politics whose aim was to consolidate Hungary. Finally, during the Great Depression Horthy returned to the right-wing radicalism, personally to Gyula Gömbös, to some extent. The three-years postdoctoral project would be a significant contribution to the completion of the comprehensive biography that, I hope, the Hungarian historians, the undergraduates and those who are interested in the Hungarian history will use.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The aim of my research is to explore, analyze and introduce the political role of Miklós Horthy between 1919 and 1931 in detail. The central question of the research is connected to the changes in his relations with right-wing radicalism and with conservatism. Miklós Horthy appeared on the Hungarian political “stage” as a symbolic leader of right-wing radicalism in 1919, but later distanced himself from them. He became a supporter of the conservative politicians whose aim was to consolidate Hungary. Finally, during the Great Depression Horthy returned to the right-wing radicalism, personally to Gyula Gömbös, to some extent. During my systematic research I would like to explore the system of relations between Miklós Horthy and right-wing radicalism as well as conservatism. As a result I would deal with the changing role of Miklós Horthy in the political system, with the alterations of his understanding of his role as Head of the State and of his self-image, and with the changes of his social network.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The importance of my planned research is that I would explore systematically the life of Miklós Horthy between 1919 and 1931. I would process the secondary sources and analyze the relevant published and unpublished primary sources. During my work I would pursue to eliminate the deficiencies in the historiography. Among them the most important is that no Hungarian historian has written a comprehensive biography of Miklós Horthy. In my postdoctoral application I do not undertake to complete this biography, but I undertake to carry out one phase of the necessary research and to finalize one part of the manuscript. My aim is to explore and to analyze the role of Miklós Horthy as commander-in-chief and as Head of the State in an accurate and balanced way. I have been dealing with Miklós Horthy since 2007. I have dealt primarily with the history of his reception so far. As a result of my research I have published several publications, including a monograph. I know the Hungarian and international secondary sources related to Horthy, therefore I can conduct valid research on the life of Miklós Horthy. He is a controversial historical personality, nowadays his political activity is the subject of public debates. It is also a reason why it would be important to publish a modern biography. Therefore this biography would be an essential book for the Hungarian historians, and for those who are interested in the Hungarian history of the 20th century. I think that it is not easy to question the benefits of my research for the broader public. On the one hand, the target audience of my research are those who are interested in the Hungarian history of the 20th century. On the other hand, obviously, I also pursue to influence the scientific discourse.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Miklós Horthy is a controversial figure in the Hungarian history of the 20th century. Several publications have been published on the subject of his life, of his career in the navy and of his political activity. Nevertheless no Hungarian historian has published a comprehensive biography of Miklós Horthy so far. It is a significant deficiency of the Hungarian historiography. My aim is to write this biography in the next phase of my career. If my application is accepted, I am going to deal with the first period of the Horthy era, the period between 1919 and 1931, which is an important phase of the regency of Horthy. During my postdoctoral research I would process systematically the relevant (published and unpublished) primary and secondary sources related to this period. My aim is to explore and analyze the political role of Horthy in a complex and balanced way. This, probably, would not stop the current public and political debates about him, but it would support those people who would like to investigate the historical role of Miklós Horthy in a complex and balanced way.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A Horthy Miklós, Magyarország kormányzója életével kapcsolatos kutatást az elmúlt három évben, 2018 és 2021 között, elvégeztem. Horthy 1919 és 1931 közötti politikai szerepét szisztematikus keretek között kutattam és elemeztem. Foglalkoztam a történelmi Magyarország összeomlásának Horthy Miklósra gyakorolt hatásával, az új politikai rendszer kialakításában betöltött szerepével, az önképével, a kormányzó kapcsolati hálójával, a világképével és az államfői szerepfelfogásával. A hangsúly ugyan a politikai és nyilvános szerepére helyeződött, de a magánélete sem maradt ki a kutatásból. A célom, hogy megírjam a Horthy Miklós életéről szóló nagymonográfiát, ami továbbra is a magyar történettudomány egyik mulasztása. Ez a projekt jelentős mértékben járult hozzá ennek megvalósításához.
kutatási eredmények (angolul)
The research on the subject of life of Miklós Horthy, the Regent of Hungary has been carried out in the last three years (2018-2021). I explored and analyzed systematically the political role of Horthy between 1919 and 1931. I dealt with the impact of the collapse of historical Hungary on him, his role in the establishment of the new political system, his self-image, the social network of the Regent, his worldview, and with his understanding his role as Head of the State. The stress was on his political, his public role, but I also was engaged in his private life. My aim is to write a comprehensive biography of Miklós Horthy, which is still a deficiency in the Hungarian historiography. This project can be considered a significant contribution to its completion.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=128500
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Turbucz Dávid: Horthy Miklós világképe és gondolkodásmódja az első világháborút követően, In: Nagy, Ágoston; Hőnich, Henrik (szerk.) Trianon után, Századvég Kiadó (2021) pp. 167-185., 2021
Turbucz Dávid: Régi források, új értelmezési lehetőség : Horthy Miklós fővezéri tevékenysége, TÖRTÉNELMI SZEMLE 62: (3) pp. 425-452., 2020
Turbucz Dávid: Horthy Miklós és a fehérterror: az erőszak szerepe Horthy Miklós hatalomra jutásában 1919-1920-ban, In: Margittai, Linda; Tomka, Béla (szerk.) Történelem és erőszak, Hajnal István Kör Társadalomtörténeti Egyesület (2021) pp. 417-431., 2021
Turbucz Dávid: Horthy Miklós: honmentő és/vagy honvesztő, In: MTA, MTA (szerk.) A Horthy-korszak vitatott kérdései, Kossuth Kiadó (2020) pp. 267-280., 2020
Turbucz Dávid: Horthy Miklós beszédei 1919 és 1923 között, SZÁZADOK 154: (1) pp. 183-208., 2020
Turbucz Dávid: Horthy Miklós kormányzóvá választása: 1920. március 1., ÚJKOR.HU - A VELÜNK ÉLŐ TÖRTÉNELEM p. internetes publikáció., 2020
Turbucz Dávid: Horthy Miklós és a trianoni békeszerződés, ÚJKOR.HU - A VELÜNK ÉLŐ TÖRTÉNELEM p. internetes megjelenés., 2020
Turbucz Dávid: Trianon előtt és után: Horthy Miklós beszédei, BBC HISTORY: A VILÁGTÖRTÉNELMI MAGAZIN 10: (6) pp. 23-27., 2020
Turbucz Dávid: Horthy Miklós és a szegedi ellenforradalom, In: Ligeti, Dávid; Vörös, Boldizsár (szerk.) "...minden édenek neve vad poklokat bűvöl..." A Magyarországi Tanácsköztársaság, Országház Könyvkiadó (2020) pp. 305-322., 2020
Turbucz Dávid: Horthy Miklós önképe: a vezér és kultusza, In: Papp, Barbara (szerk.) Lélek és történelem, ELTE BTK (2021) pp. 137-147., 2021
Turbucz Dávid: Horthy Miklós bevonulása Budapestre: 1919. november 16., ÚJKOR.HU - A VELÜNK ÉLŐ TÖRTÉNELEM p. internetes publikácó., 2019
Turbucz Dávid: Horthy Miklós – sem honmentő, sem honvesztő, BBC HISTORY: A VILÁGTÖRTÉNELMI MAGAZIN 10: (12) pp. 6-13., 2020




vissza »