Improving plant regeneration through the manipulation of polyamine metabolism  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
128997
Type FK
Principal investigator Pichererné Dr. Gémes, Katalin
Title in Hungarian A növények regenerációs képességének javítása a poliaminok metabolizmusának módosításán keresztül
Title in English Improving plant regeneration through the manipulation of polyamine metabolism
Keywords in Hungarian vegetatív szaporítás, poliaminok, poliamin oxidáz, NADPH oxidáz, nitrogén monoxid, etilén
Keywords in English vegetative propagation, polyamines, polyamine oxidase, NADPH oxidase, nitric oxide, ethylene
Discipline
Plant reproduction biology (Council of Complex Environmental Sciences)70 %
Plant biotechnology (Council of Complex Environmental Sciences)30 %
Panel Plant and animal breeding
Department or equivalent Department of Plant Biology (University of Szeged)
Participants Benkő, Péter
Bernula, Dóra
Feigl, Gábor
Kaszler, Nikolett Judit
Pécsváradi, Attila
Szollosi, Réka
Starting date 2018-12-01
Closing date 2023-05-31
Funding (in million HUF) 39.583
FTE (full time equivalent) 10.96
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A növények vegetatív szaporításán alapuló rendszerek vagy a szomatikus embriógenezist (SE) veszik alapul, vagy kallusz tenyészetből kiinduló organogenezisen alapulnak. Kutatásunk fő célja a poliaminok metabolizmusának tanulmányozása a növényi regenerációs folyamatokban, valamint a regenerációs képesség javítása a poliaminok metabolizmusának módosításán keresztül. A SE, illetve az organogenezis indukciójának tanulmányozásához in vitro gyökértenyészeten alapuló regenerációs kísérleti rendszert tervezünk használni. Ez a rendszer korábbi vizsgálataink alapján lehetővé teszi a regenerációs folyamatok tanulmányozását Arabidopsis thaliana esetében. Célunk a rendszer alkalmazásának kiterjesztése gazdasági szempontból jelentős növényekre, melyhez modell növényként dohány (Nicotiana tabacum cv. Xanthii) növényt tervezünk használni. Előzetes eredményeink alapján ebben a kísérleti rendszerben a külsőleg alkalmazott poliamin kezelés jelentős mértékben növelte a regenerációs képességet Arabidopsis gyökerekben. Célunk megérteni a folyamat hátterében húzódó szabályozó mechanizmusokat. Miután a poliamin katabolizmusban szerepet játszó poliamin oxidáz (PAO) és a reaktív oxigénformák keletkezésében szintén szerepet játszó NADPH oxidáz enzim kulcsszerepet tölt be számos biológiai folyamat szabályozásában, célunk a PAO/NADPH oxidáz szabályozó hatásának vizsgálata a növényi regenerációs folyamatokban. Auxin és citokinin marker vonalak felhasználásával célunk vizsgálni a poliaminok hatását az auxin transzportra és a belső citokinin szintekre. Továbbá célunk tanulmányozni a poliaminok hatását a nitrogén monoxid és az etilén képződésére növényi regenerációs folyamatokban.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás fő kérdése, hogy a poliaminok hogyan szabályozzák a szomatikus embriogenezist (SE), illetve az organogenezist, valamint az, hogy hogyan javítható a növények regenerációs képessége a poliaminok metabolizmusának módosításán keresztül. Választ keresünk arra, hogy milyen sejt szintű, hormonális és molekuláris mechanizmusok állnak a poliaminok regenerációs képességét javító hatásának hátterében. Kérdés, hogy javítható-e a regenerációs képesség poliaminok segítségével dohány növényben is, vagy csak Arabidopsisban. Kíváncsiak vagyunk arra, hogy különbözik-e a poliaminok lebontása SE és organogenezis alatt. Mi a szerepe a poliamin oxidáz és a NADPH oxidáz közötti kölcsönhatásnak a SE és az organogenezis szabályozásában? Célunk annak megválaszolása, hogy a poliaminok hogyan fejtik ki hatásukat a növényi regenerációs folyamatokra, kölcsönhatnak-e a mindeközben a nitrogén monoxiddal, a reaktív oxigénformákkal, illetve az etilénnel, hatnak-e az auxin transzportjára, illetve módosítják-e a belső citokinin szinteket.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatások eredménye gyakorlati alkalmazási lehetőségekhez is elvezethet. Az organogenezis és a szomatikus embriogenezis (SE) ugyanis lehetővé teszi a kiváló tulajdonsággal bíró növények fenntartását, illetve vegetatív szaporítását. Ezért fontos a növényi regenerációs folyamatok hátterében húzódó mechanizmusok vizsgálata, melyek még csak részben feltártak. A poliaminok szerepét a SE és az organogenezis kezdeti lépései során már leírták néhány növényben, azonban az e mögött húzódó szabályozó mechanizmust még nem vizsgálták. Bár az elmúlt években a poliamin oxidáz (PAO) és a NADPH oxidáz egymásra hatását számos folyamatban kimutatták, legjobb tudomásunk szerint ez lesz az első olyan tanulmány, ami a két enzim kölcsönhatását a növényi regenerációs folyamatokban vizsgálja. Szintén ez lesz az első olyan tanulmány, amely a PAO által közvetített nitrogén monoxid (NO) szerepét tisztázza a regenerációs folyamatokban. A kutatásokat lúdfű és dohány növényeken végezzük, ami lehetőséget biztosít két eltérő poliamin bioszintézis utat követő növény folyamatainak összehasonlítására. A kapott eredmények segítségével lehetővé válhat a jövőben hatékonyabb regenerációs rendszerek felállítása gazdaságilag jelentős fajok esetében is.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A növények ivartalan szaporításával kapcsolatos kutatások gyakorlati jelentősége, hogy lehetővé teszi a kiváló tulajdonsággal bíró nemesítési alapanyagok felszaporítását és fenntartását. Miután az elmúlt évek kísérleti tapasztalatai útján nyilvánvalóvá vált, hogy sem a növények regenerációját kiváltó körülmények, sem az arra való képesség, nem általános érvényű a növények között, a folyamat tanulmányozásával fény derülhet az egyes fajok közötti regenerációs különbség okára és lehetővé válhat olyan kezelések kidolgozása, melyekkel ezek a különbségek kiküszöbölhetők. Laboratóriumunkban korábban kidolgoztunk egy olyan in vitro gyökértenyészeten alapuló kísérleti rendszert, amely lehetővé teszi a SE, illetve az organogenezis indukcióját a modell növény Arabidopsis thaliana esetén. Célunk a rendszer alkalmazásának kiterjesztése gazdasági szempontból jelentős növényekre, melyhez modell növényként dohányt használunk. Továbbá célunk a regenerációs folyamatok, illetve az azok hátterében húzódó mechanizmusok összehasonlítása a fenti növényekben. Miután a poliaminok fontosak a növények biológiai folyamataiban, a projekt keretében vizsgáljuk a poliaminok metabolizmusának, a poliaminok lebontásában szerepet játszó poliamin oxidáznak, valamint a PAO/NADPH oxidáz enzim együttműködésének szerepét Arabidopsis és dohány növények regenerációs folyamataiban. Továbbá célunk a poliaminok hatásának vizsgálata a nitrogén monoxid, valamint az etilén képződésére, az auxin transzportra és a belső citokinin szintekre a növényi regenerációs folyamatokban. A kapott eredmények a jövőben elvezethetnek hatékonyabb regenerációs rendszerek létrehozásához gazdaságilag jelentős fajok esetében is.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Systems applied for plant regeneration are based either somatic embryogenesis (SE) or on callus-originated organogenesis. The main goal of the current research project is to study the involvement of polyamines and their metabolism in plant regeneration processes and improve the regeneration capacity through the manipulation of polyamine metabolism. We plan to use an in vitro root culture based regeneration system which has previously been established in Arabidopsis thaliana in our laboratory. This system is very useful to compare the initiation steps of organogenesis and somatic embryogenesis (SE) in Arabidopsis. Our studies aim to extend this method to other important agricultural plants such as tobacco (Nicotiana tabacum cv. Xanthii). Based on our preliminary data exogenously applied polyamines strongly improved the regeneration capacity of Arabidopsis roots in this system. However the background of this mechanism is not known. Our aim is to understand the regulation of this process. Since polyamine oxidase (PAO) regulating polyamine catabolism and the reactive oxygen species generator NADPH oxidase play key roles in diverse biological processes, our aim is to study the regulatory effect of PAO/NADPH nexus on plant regeneration. Moreover, with the help of auxin and cytokinin marker lines, respectively, the effect of polyamine metabolism on auxin transport and endogenous cytokinin levels will be studied. Our further aim is to examine the effect of polyamines on nitric oxide and ethylene production during plant regeneration.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The project’s main question are how somatic embryogenesis (SE) and organogenesis are regulated by polyamines and their metabolism and how is possible to improve the regeneration capacity of plants through the manipulation of polyamine metabolism. We intend to answer the question what is the hormonal, molecular and cellular background of the improving effect of polyamines. Is it possible to improve the regeneration capacity by polyamines not only in Arabidopsis, but also in tobacco? Are there any differences in the catabolism of polyamines during SE and organogenesis? We intend to answer the question which role of PAO/NADPH oxidase cross-talk has in the regulation of SE and organogenesis. Altogether, our goal is to answer the question how plant regeneration are regulated by polyamines and what is the cross-talk between polyamine metabolism and NO, reactive oxygen species and ethylene, respectively, and what is the effect of polyamines on auxin transport and endogenous cytokinin levels during plant regeneration.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The project’s results could have practical relevance. Organogenesis and somatic embryogenesis (SE) allow maintenance and propagation of plants with excellent properties. This is the reason why it is important to study the background mechanisms of plant regeneration processes which are only partly elucidated. The involvement of polyamines and their metabolism has already been determined during the induction of SE and organogenesis in some plant species, but the mechanism by which polyamines promote regeneration processes has not been examined so far. Although during the last years the convergent action of polyamine oxidases (PAOs) and NADPH oxidases was identified in several processes, to our best knowledge, this will be the first study which will intend to evaluate the regulatory link between PAOs and NADPH oxidases during plant regeneration. Also this study will be the first which may clear the role of PAO mediated NO production during plant regeneration. The experiments will be carried out using Arabidopsis and tobacco plants which provides opportunity for comparing processes in species representing diverse pathways of polyamine biosynthesis. The obtained results may help to set up more effective regeneration systems in case of economically relevant plant species as well.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Research on asexual propagation of plants can be considered as practically relevant as it allows rapid propagation and maintenance of high- performance breeding material. It is clear now that neither the circumstances nor the ability for plant regeneration is general/uniform in plant systems. Examination of these processes may shed light on the reasons of regeneration differences among plant species. At the same time, based on the results new treatments can be developed in order to eliminate the differences. In our laboratory, a regeneration system based on in vitro root culture has previously been established allowing the examination of SE and organogenesis in Arabidopsis thaliana model plant. Our goal is to extend the application of this system to economically relevant plant species such as tobacco. Moreover, the project intends to compare regeneration mechanisms (SE, organogenesis) in the above mentioned plant species. Based on the relevance of polyamines in plant physiology, we aim to study the effect of polyamine metabolism and polyamine oxidase acting in polyamine degradation as well as PAO/NADPH oxidase interplay on regeneration processes in Arabidopsis and tobacco plants. Moreover, our goal is to examine how nitric oxide and ethylene production, auxin transport and cytokinin levels are affected by polyamines during plant regeneration. The obtained results may help to improve regeneration capacity and set up more effective regeneration systems in case of economically relevant plant species as well.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Munkánk során célunk volt annak vizsgálata, hogy a poliaminok milyen mechanizmusokon keresztül vesznek részt az organogenezis és a szomatikus embriógenezis (SE) szabályozásában. Organogenezis során a poliaminok közül a putreszcin (Put) de leginkább a spermidin (Spd) szintje és az ezzel kapcsolatos bioszintézis gének (AtADC1,2; AtSPDS1,2; AtSAMDC2,4) relatív expressziója emelkedett meg. SE alatt az organogenezishez hasonlóan nőtt az AtADC1 és AtSPDS2, valamint az AtSAMDC2 és AtSAMDC4, viszont attól eltérően csökkent az AtADC2, az AtSPDS1 relatív expressziója. A poliaminok lebontásában részt vevő enzimeket kódoló gének közül az AtPAO5 az organogenezis, míg az AtPAO1 és AtPAO4 expressziója SE alatt emelkedett meg. Az AtPAO5 a direkt HM kialakítását a T-Spm homeosztázis szabályozásán keresztül befolyásolta. A T-Spm alulszabályozza a hemoglobin géneket, amelyek csökkentik a citokinin érzékenységet az A-ARR gének expressziójának fokozásán keresztül. Organogenezis alatt a PAO5 és az RBOHD egymással együttműködve szabályozza a direkt HM kialakulását. SE alatt nőtt az AtRBOHD és F expressziója, de ezek együttműködését a PAOk-kal nem sikerült kimutatni a folyamat során. A NO közvetlen szabályozó szerepét sem organogenezis sem SE alatt nem tudtuk bizonyítani.
Results in English
During this project our aim was to study the involvement of polyamines on plant regeneration and the mechanism by which they regulate organogenesis and somatic embryogenesis (SE). Among polyamines level of putrescine (Put) but mainly spermidine (Spd) increased during organogenesis. In agreement, mRNA level of the genes coding Spd biosynthesis (AtADC1,2; AtSAMDC2,4; AtSPDS1,2) also enhanced. During SE, similarly to organogenesis, expression level of AtADC1 and AtSPDS2 increased, but in contrast, mRNA level of AtADC2 and AtSPDS1 decreased. Among the genes coding polyamin catabolism enzymes, mRNA level of AtPAO5 increased during organogenesis, while expression level of AtAPO1 and AtPAO4 enhanced during SE. It was shown that AtPAO5 maintained T-Spm homeostasis is needed to cytokinin induced shoot meristem (SM) formation. In the absence of AtPAO5, level of T-Spm enhanced, mRNA level of GLB genes decreased, while expression level of the feed back repressor of cytokinin signalling (A-ARRs) were higher. Furthermore, AtPAO5 and AtRBOHD cross talked during direct SM formation. Although, expression level of AtRBOHD and F increased during SE, in contrast with organogenesis, cross talk between RBOHs and PAOs could be not proved during this process. Furthermore, the potential role of NO on organogenesis and SE can be not excluded in our system.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=128997
Decision
Yes





 

List of publications

 
Péter Benkő, Nikolett Kaszler, Attila Fehér, Katalin Gémes: The possible role of tobacco PAO during protoplast isolation and maintenance, VISCEA, Vienna, Austria, 4-5 July 2022. Book of Abstract, pp: 24, 2022
Nikolett Kaszler, Péter Benkő, Abigél Zámbori, Attila Fehér, Katalin Gémes: Polyamine oxidase 5, ethylene, NO: do they cross-talk to inhibit direct shoot formation?, VISCEA, Vienna, Austria, 4-5 July 2022. Book of Abstract, pp: 25, 2022
Katalin Gémes, Nikolett Kaszler, Márta Szabó, Péter Benkő, Zoltán Magyar, Attila Fehér: Role of Arabidopsis E2F transcription factors in the direct conversion of LRP to SM, VISCEA, Vienna, Austria, 4-5 July 2022. Book of Abstract, pp: 25, 2022
Péter Benkő, Katalin Gémes, Attila Fehér: Polyamine oxidase generated reactive oxygen species in plant development and adaptation: The polyamine oxidase –NADPH oxidase nexus., Antioxidants, doi: 10.3390/antiox11122488, 2022
Kaszler N., Benkő P., Molnár Á., Zámbori A., Fehér A., Gémes K.: Absence of Arabidopsis Polyamine Oxidase 5 Influences the Cytokinin-Induced Shoot Meristem Formation from Lateral Root Primordia, PLANTS-BASEL 12: (3) 454, 2023
Benkő P., Gémes K., Fehér A.: Polyamine Oxidase-Generated Reactive Oxygen Species in Plant Development and Adaptation: The Polyamine Oxidase—NADPH Oxidase Nexus, ANTIOXIDANTS 11: (12) 2488, 2022
Benkő Péter, Kaszler Nikolett, Gémes Katalin: NO regulates temperature stress in plants, In: Nitric Oxide in Plant Biology, Elsevier (2022) pp. 211-240., 2022
Kaszler Nikolett, Benko Peter, Gémes Katalin: Cross-talk of NO and phytohormones in the regulation of plant development, In: Nitric Oxide in Plant Biology, Elsevier (2022) pp. 539-572., 2022
Katalin Gémes, Nikolett Kaszler, Márta Szabó, Péter Benkő, Zoltán Magyar, Attila Fehér: Role of Arabidopsis E2F transcription factors in the direct conversion of LRP to SM, In: Prof., Pedro Pablo Gallego; Prof., Alisher Touraev (szerk.) VISCEA - Plant Cell & Tissue Culture In Vitro IV - Book of Abstract, (2022) p. 25., 2022
Nikolett Kaszler, Péter Benkő, Abigél Zámbori, Attila Fehér, Katalin Gémes: Polyamine oxidase 5, ethylene, NO: do they cross-talk to inhibit direct shoot formation?, In: Prof., Pedro Pablo Gallego; Prof., Alisher Touraev (szerk.) VISCEA - Plant Cell & Tissue Culture In Vitro IV - Book of Abstract, (2022) p. 25., 2022
Péter Benkő, Nikolett Kaszler, Attila Fehér, Katalin Gémes: The possible role of tobacco PAO during protoplast isolation and maintenance, In: Prof., Pedro Pablo Gallego; Prof., Alisher Touraev (szerk.) VISCEA - Plant Cell & Tissue Culture In Vitro IV - Book of Abstract, (2022) p. 24., 2022
Gémes Katalin: A poliaminok metabolizmusának szerepe Arabidopsis növények direkt organogenezisének szabályozásában, In: Györgyey, János (szerk.) XIII. Magyar Növénybiológiai Kongresszus, Szegedi Biológiai Kutatóközpont (2021) p. 44., 2021
Kaszler Nikolett, Benkő Péter, Bernula Dóra, Szepesi Ágnes, Fehér Attila, Gémes Katalin: Polyamine Metabolism Is Involved in the Direct Regeneration of Shoots from Arabidopsis Lateral Root Primordia, PLANTS-BASEL 10: (2) 305, 2021
Katalin Gémes, Nikolett Kaszler: Involvement of nitric oxide and ethylene in the direct conversion of lateral root primordia to shoot meristem of Arabidopsis thaliana, In: Kolbert, Zsuzsanna; Feigl, Gábor; Molnár, Árpád; Szepesi, Ágnes; Bodor, Attila; Fehér, Attila (szerk.) 8th Plant Nitric Oxide International Meeting, (2021) p. 24., 2021
Katalin Gémes, Péter Benkő, Abigél Zámbori, Márta Szabó, András Dávid Pál, Nikolett Kaszler: A poliamin oxidáz 5 és a nitrogén monoxid kölcsönhatása Arabidopsis thaliana oldalgyökér primordiumok hajtásmerisztémává történő direkt átalakulása során, In: Györgyey, János (szerk.) XIII. Magyar Növénybiológiai Kongresszus, Szegedi Biológiai Kutatóközpont (2021) p. 42., 2021
Benkő Péter, Jee Shyam, Kaszler Nikolett, Fehér Attila, Gémes Katalin: Polyamines treatment during pollen germination and pollen tube elongation in tobacco modulate reactive oxygen species and nitric oxide homeostasis, JOURNAL OF PLANT PHYSIOLOGY 244: 153085, 2020
Kaszler N., Benkő P., Molnár Á., Zámbori A., Fehér A., Gémes K.: Absence of Arabidopsis Polyamine Oxidase 5 Influences the Cytokinin-Induced Shoot Meristem Formation from Lateral Root Primordia, PLANTS-BASEL 12: (3) 454, 2023
Nikolett Kaszler, Katalin Gémes: Silver nitrate decreased the efficiency of direct organogenesis through the downregulation of polyamine biosynthesis genes in Arabidopsis thaliana, FIBOK conference, Plant Food and Biotechnology, Book of Abstracts, pp. 42, 2020
Péter Benkő, Attila Fehér, Katalin Gémes: Polyamines regulatory effects during tobacco pollen germination and pollen tube elongation, FIBOK conference, Plant Food and Biotechnology, Book of Abstracts, pp. 37., 2020
Nikolett Kaszler, Péter Benkő, Dóra Bernula, Ágnes Szepesi, Attila Fehér, Katalin Gémes: Polyamine metabolism is involved in the direct regeneration of shoots from arabidopsis lateral root primordia, Plants-Basel 10 : 2 p. 305, http://real.mtak.hu/id/eprint/128947, 2021
Katalin Gémes: Role of polyamine metabolism in direct organogenesis of Arabidopsis plants, XIII. Congress of Hungarian Society for Plant Biology, 24-27 August, 2021, Szeged Book of abstracts, pp44 pp.44 ISBN 978-615-01-2350-9, 2021
Katalin Gémes, Péter Benkő, Abigél Zámbori, Márta Szabó, András Dávid Pál, Nikolett Kaszler: POLYAMINE OXIDASE 5 and nitric oxide cross-talk during the direct conversion of lateral root primordia to shoot meristem of Arabidopsis thaliana, XIII. Congress of Hungarian Society for Plant Biology, 24-27 August, 2021, Szeged Book of abstracts, pp. 96 ISBN 978-615-01-2350-9, 2021
Katalin Gémes, Nikolett Kaszler: Involvement of nitric oxide and ethylene in the direct conversion of lateral root primordia to shoot meristem of Arabidopsis thaliana, 8th Plant Nitric Oxide International Meeting, 7-9 July, 2021, online meeting Book of abstract, pp.70, 2021
Nikolett Kaszler, Péter Benkő, Katalin Gémes: CH24. Crosstalk of nitric oxide and phytohormones in the regulation of plant development Nitric Oxide in Plant Biology, Nitric Oxide in Plant Biology, Editors: Vijay Pratap Singh Samiksha Singh Durgesh Tripathi Maria Romero-Puertas Luisa Sandalio ISBN: 9780128187975, 2021
Péter Benkő, Nikolett Kaszler, Katalin Gémes: CH9. Nitric oxide regulation of temperature stress in plants., Nitric Oxide in Plant Biology, Editors: Vijay Pratap Singh Samiksha Singh Durgesh Tripathi Maria Romero-Puertas Luisa Sandalio ISBN: 9780128187975, 2021
Nikolett Kaszler, Dóra Bernula, Ágnes Szepesi, Attila Fehér, Katalin Gémes: Polyamines affected regeneration processes in Arabidopsis, VISCEA Conference-Plant Cells and Tissues in vitro. Book of Abstracts, pp. 26, 2019
Péter Benkő, Attila Fehér, Katalin Gémes, Dóra Bernula: Somatic embryogenesis: inhibitory effect of shoot derived auxin on cytokinin induced Arabidopsis roots, VISCEA Conference-Plant Cells and Tissues in vitro. Book of Abstracts, pp. 27, 2019
Benkő Péter, Jee Shyam, Kaszler Nikolett, Fehér Attila, Gémes Katalin: Polyamines treatment during pollen germination and pollen tube elongation in tobacco modulate reactive oxygen species and nitric oxide homeostasis, JOURNAL OF PLANT PHYSIOLOGY 244: 153085, 2020





 

Events of the project

 
2021-05-19 12:50:07
Résztvevők változása
2020-07-06 10:45:53
Résztvevők változása




Back »